Koli Paletleme Uygulamaları

YÜKSEK HIZLI ROBOTİK KOLİ PALETLEME OTOMASYON

Robotik koli paletleme otomasyonu üretim hattının sonunda sürekli bir ürün akışı olan fabrikalarda ürünlerin paketlendiği kolilerin el değmeden, hatasız, hijyen şartlarda, mümkün olan en az sayıda çalışanla paketlenerek müşteriye en uygun şartlarda sevk edilmesini temin etmek amacıyla tasarlanmış ve üretilmişlerdir. Kullanıcı dostu ara yüz programlarıyla koli paletleme robotları operatörlerin kolaylıkla kontrol etmesine olanak sağlayan tasarıma sahiptirler. Koli paletleme robotları dakikada 16 – 18 koliye kadar palete dizme ve streçleme işlemi yapabilmektedir.

Minimum Maliyet Maksimum Kazanç

Düşük maliyetli koli paletleme robotları en az arıza çıkaracak ve en az bakım gerektirecek şekilde tasarlanmıştır. Bu robotlar 24 saat problemsiz ve başarılı bir şekilde çalışmaya programlanmışlardır. Çok az bir operatör ve emek ile birim zamanda çok daha fazla karton koli paletlenebilir bir hal almıştır.

Hep Aynı Düzgünlükte Çok Daha Kısa Bir Sürede Paletleme

TARA Robotik Otomasyon tarafından geliştirilen özel robot elleri sayesinde bir seferde sekiz koli-kutuya kadar paletleme yapılabilmektedir. Bir palet kapasitesi ulaştığında, konveyör ile hattan çıkartılabilir ve boş bir palet, koli besleme robotu ile hatta otomatik olarak beslenebilmektedir. Özel tasarlanan el yapısı ile aynı anda farklı ölçülerde gelen kolilerde koli paletleme robotu tarafından rahatlık paletlenebilmektedir.

Robotik Koli Paletleme Otomasyonun Faydaları:


 • Yüksek performanslı, hızlı döngü süreleri ve yüksek verimlilik sağlar.
 • Koli Paletleme Robotları fabrika içeresinde çok az bir yer kaplamaktadır.
 • Yüksek erişim mesafesi ile aynı anda birçok hat, tek bir Koli Paletleme Robotu ile çalıştırılabilir.
 • Kanıtlanmış ve güvenilir sistemlerdir. Ömürleri çok uzundur.
 • Daha uzun bakım aralıkları ile işletme maliyetlerini düşürürler.
 • Koli Paletleme Robotları az mekanik bileşenden oluştuğu için yedek parça ihtiyaçlarını en aza iner ve iki arıza zaman aşağı azaltır.
 • Koli Paletleme Robotları işçi sağlığı ve i kazaları anlamında firmaları oldukça rahatlatır. Manuel paletlenmeye karşın işçi yaralanmaların potansiyelini minimuma iner.
 • Koli Paletleme Robotları oldukça esnek sistemlerdir, yeni ürün veya konfigürasyonlara çok kalay adapte edilebilirler. Çok yönlü sistemlerdir.
   

Paletleme Makineleri (palletizer) Yerine Neden Robot Kullanmalıyım?

Müşterilerimiz tarafından en çok sorulan bu soruya şöyle cevap vermek isteriz:


 • Paletleme Makineleri ( palletizer ) fabrika içeresinde çok yer kaplarlar. Oysa torba, çuval paletleme robotlarının oturduğu alan 400 mm * 400 mm kadar küçük bir alandır.
 • Paletleme Makineleri ( palletizer ) üzerinden çok fazla mekanik kısım piston, motor, sensör vb. bulunur. Karmaşık yapıları yüzünden çok sık arza verebilirler ve elektrik-hava sarfiyatları yüksektir. Oysa torba, çuval paletleme robotlarının servo motorla yapılmış kompakt ve basit aletlerdir. Arıza vermezler, elektrik-hava sarfiyatları çok düşüktür.
 • Paletleme Makineleri ( palletizer ) esnek değildir. Ürün değiştirmek zordur yüksek PLC bilgisi gerekir. Oysa torba, çuval paletleme robotlarının kullanımı oldukça kolaydır. Ürün değiştirmek yalnızca 5 dakikadır.
 • Paletleme Makineleri ( palletizer ) fabrika içeresinde yerini değiştirmek kolay değildir. Oysa torba, çuval paletleme robotlarının yerine çok kolay bir şekilde değiştirebilir istediğiniz yere hiç bir yardım almadan taşıyabilirsiniz.
 • Paletleme Makineleri ( palletizer ) aynı anda tek bir palete torba paletleyebilir; oysa torba, çuval paletleme robotları aynı anda 4,5 palete kadar torba paletleyebilir.
 • Paletleme Makineleri ( palletizer ) bakım maliyetleri oldukça yüksektir; oysa torba, çuval paletleme robotlarının bakım maliyeti oldukça düşüktür.
 • Ayrıca robot kullanmak demek teknolojiyi yakından takip eden yenilikçi firma olmak demektir. Firma imajı ve reklamı açısından robotik paletleme çok daha avantajlıdır.


Robotik koli paletleme otomasyonu için geliştirmiş olduğumuz özel eller için lütfen videoyu izleyiniz...